تبلیغات
بهترین انتخاب - ویژگی های خاص رئیس جمهور( نتیجه گیری)

بهترین انتخاب

یکشنبه 3 خرداد 1388

ویژگی های خاص رئیس جمهور( نتیجه گیری)

نویسنده: بهنام   طبقه بندی: روش انتخاب ریس جمهور، 

ویژگی های خاص رئیس جمهور

نتیجه گیری

 

خلاصه مطلب گفته شده

در چند پست اخیر جهت یافتن ویژگی های خاصی كه یك كاندیدا باید داشته باشد تا توانایی لازم را برای خدمت به مردم در جایگاه ریاست جمهوری دارا باشد٬ به مشكلات حاد كشور در پنج حیطه اجتماعی ٬ اقتصادی ٬ فرهنگی ٬ سیاسی و نظامی اشاره داشتیم و دیدیم در میان مسایل مورد ابتلای جامعه ، موضوعی كه امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد ، مسایل اقتصادی كشور است . و گفتیم : " بسیار تاسف بار است كه اقتصاد كشور عزیزمان با دارا بودن سرمایه كار جوان ٬ متخصصین كارآمد در رشته اقتصاد و منابع طبیعی فراوان ( كه از همه نعمات الهی بهره ای دارد )٬ کاملا به نفت وابسته بوده و 80 درصد ارز خارجی ایران از صدور نفد تامین می شود و نفت و گاز منبع 70 درصد درآمد دولت است ( و این موضوع عمق فاجعه در اقتصاد كشور را نشان میدهد) " . و همچنین در بخش فرهنگ تخصصی به نقش فرهنگ غلط اقتصادی از جمله فرهنگ غلط سرمایه گذاری ٬ بازار سیاه ٬ دلالی و رشوه خواری اشاره كردیم . و در بیان مشكلات سیاسی كشور به محجور ماندن علم سیاست در كشورمان و كم اطلاعی دولتمردان از علوم سیاسی ٬ سیاست گذاری نامناسب درازمدت ( و كوتاه مدت ) در بخش های كشاورزی ٬ صنعتی ٬ اقتصادی و ... اشاره نمودیم و گفتیم در دنیای امروز علوم سیاسی و روابط بین الملل و کارائی نظری و علمی آن جه نقش بالایی جهت  اداره امور کشور را بر عهده دارد . و در بخش مشكلات نظامی اشاره كردیم كه " پایین بودن سطح درآمد كارمندان نظامی ٬ علاوه براینكه سبب كم رنگ نمودن انگیزه های لازم جهت بهبود و خلاقیت در كارهای محوله آنها می گردد ، باعث می شود بعضی از نیروهای ضعیف ( از لحاظ ایمانی) این گروه در پست های حساس و مناطق استراتژیك مانند گلوگاه های كالای قاچاق ٬ با گرفتن رشوه چشمان خود را بر عبور بارهای قاچاق ببندند( و این موضوع تبعات بدی بر بازار و اقتصاد كشور خواهد داشت ) . علاوه بر این بیان نمودیم كه " بی برنامه گی و دمدمی مزاج بودن در طراحی تسلیحات پیشرفته و انجام كارها و تولیدات موازی در سطح صنایع  نظامی ٬ باعث تضعیف اقتصاد كشور میگردد .

بنابر این میتوان گفت كاندیدایی مناسب جایگاه ریاست جمهوری است كه مدیری قوی و انعطاف پذیر بوده و با برخوداری از ویژگی های عمومی و ویژگی های خاص نظیر بینش قوی در زمینه اقتصاد و سیاست و فرهنگ ٬ علاوه بر مسئولیت های جاری از عهده حادترین مشكل كشور براید .

هدیه ای به رئیس جمهور آینده :

پیشنهاد میگردد رئس جمهور آینده كشورمان :

با محور قرادادن حل مشكلات اقتصادی كشور وبا توجه به رویكرد تصحیح سیاست در امور بین الملل و خاور میانه و تعدیل تنش در روابط بین الملل ٬ هزینهای كلانی را كه كشور بابت تنش در روابط بین الملل می پردازد (از جمله هزینه های سنگین جهت امنیت ملی ٬ خرید چند واسطه ای كالاهای مورد نیاز تكنولوژیك و عدم تجارت مناسب با سایر كشورهای مرفه به دلیل تحریم های گسترده و ... ) را حذف نموده و با سیاست گذاری صحیح اقتصادی در بخش های صنعت و معدن ٬ كشاورزی ٬ بازرگانی ٬ حمل و نقل و... و یا تصحیح و تقویت برنامه های كوتاه مدت و بلند مدت اقتصادی ( كه توسط مجمع مصلحت نظام تبیین شده ) به شكوفایی اقتصادی بپردازد . مطمئنا توجه به صنعت گردشگری ( با توجه به منابع فراوان گردشگری در ایران ) سود سرشاری را به همراه خواهد داشت و عنایت به ورزش علاوه بر زنده نگه داشتن نشاط جامعه ٬ منافع اقتصادی ای را نیز رقم خواهد زد ( توجه به این موضوع مهم است كه مالیات بر درآمد ورزشكاران در بیشتر كشورهای دارای ورزش حرفه ٬ رقم قابل توجهی را تشكیل میدهد ) .

ایشان می توانند با جلوگیری از سرمایه گذاری های غلط  اقتصادی و ایجاد راهكار مناسب برای بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری مطمئن در بخش های نام برده شده (صنعت و معدن ٬ كشاورزی ٬ بازرگانی ٬ گردشگری ٬ ورزش و...) و ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاران یاد شده جهت سودمندتر نمودن صادرات ٬ به فرهنگ سازی مناسب اقتصادی بپردازد . و با حذف فرهنگ دلالی معضلی از معضلات اقتصادی را حل نماید .

ایشان میتوانند با تخصصی نمودن صنایع نظامی ٬ نه تنها به حذف موازی كاری ها و دو باره كاریها ( كه تا كنون ضررهای كلان مالی به همراه خود داشته است ) بپردازد ٬ بلكه با دومنظوره نمودن این صنایع و استفاده بموقع از آن در سایر صنایع ٬ به شكوفایی بی نظیری در اقتصاد صنعتی كشور دست یابد( در توضیح تخصصی نمودن صنایع نظامی منظور این است كه بجای اینكه چندین صنایع هر كدام در زمینه های مشترك مثل موتور ٬ بدنه٬ بال٬ هیدرولیك٬ سوخت و...تولیدات موازی داشته باشند و هركدام سرمایه گذاریهای كلان جداگانه در این خصوص هزینه نمایند٬ با دسته بندی نمون آنها به دو حوزه صنایع متقاضی(كه طراح و سفارش دهنده بخش های مختلف وسیله نظامی است ) و صنایع مادر( مثل صنایع ساخت تجهیزات هیدرولیك ٬ موتور ٬ بال و بدنه ٬ سوخت و ...) علاوه بر دریافت سفارش از داخل كشور به دریافت سفارشات خارجی نیز بپردازند و در صورت دو منظوره شدن این صنایع ٬ می توانند به صنایع داخلی در هر زمان كه لازم باشد كمك نمایند )  . و نیز  در صورتی كه رئیس جمهور آینده محدودیتی جدی بر مصنوعات بی كیفیت چینی ( كه اكثرا به صورت قاچاق وارد كشور میشوند ) قائل شوند و سرمایه گذاری لازم جهت مهار گلوگاه های كالای قاچاق نمایند ٬ نه تنها باعث دلگرمی صنعتگران كشور  می شوند بلكه  با تقویت بنیه صنعتی ٬ به اقتصاد كشور كمك می نمایند .

 مطمئنا رئیس جمهور آینده با اتخاذ كابینه ای قوی متشكل از متخصصانی از جنس وظیفه وبا خواست و محوریت اقتصاد ٬ موفقتر عمل خواهند نمود . ایشان می توانند از مشورت و بهرمندی هرچه بیشتر از دانشگاه یاری جویند و مسایل پیچیده سیاسی را در قالب پروژهای مناسب در دانشگاه های كشور به مناقصه بگذارند تا هم دانشجویان با انگیزه اقتصادی به حل آن بپردازند و هم  آن مشكلات به طور علمی مرتفع گردد .( توجه به این نكته خالی از لطف نیست كه در كشور های صنعتی و پیشرفته هر كار اقتصادی در سطح كلان از پشتوانه دانشگاهی برخوردار است  و هزینه های دانشگاهی در قبال سود حاصل از رهیافت صحیح اقتصادی ٬ ناچیز است )

ایشان می توانند با توسعه تجارت الكترونیكی علاوه بر اینكه باعث می گردند كشورمان از قافله جهانی عقب نماند بلكه بر سرعت موفقیت ها اقتصادی و حذف هزینه های اضافی همت گمارند .

در پست بعدی ما را همراهی كنید تا با بررسی سوابق  چهار كاندیدای عزیز رییس جمهوری٬ راه كارهای دیگری را در انتخاب كاندیدای منتخب خود بدست آوریم .

لطفا با توجه به مطالب یاد شده در نظرسنجی شركت نموده و منتخب خود را انتخاب فرمایید . خوشحال می شویم كه ما را از نظرات خوبتان برخوردارنمایید . 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :