تبلیغات
بهترین انتخاب - ویژگی های خاص رئیس جمهور(مشكلات اقتصادی)

بهترین انتخاب

ویژگی های خاص رئیس جمهور

 

(مقدمه مشكلات اقتصادی)

 

دوستان عزیز در ادامه بحث پیرامون ویژگییهای خاص رئیس جمهور به شناخت مشكلات اقتصادی كشور می پردازیم ( كه مادر مشكلات كشور نیز محسوب میگردد )

 

اهمیت و نقش اقتصاد :

در میان مسایل مورد ابتلای جامعه ، موضوعی كه امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد ، مسایل اقتصادی است . اقتصاد برای همه مردم دارای اهمیت است ، به این دلیل كه برای همه آنها ملموس است و خود را با آن درگیر می بینند . اقتصاد برای جوامع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است ، زیرا استقلال جامعه و قدرت مقاومت آن در مقابل حوادث طبیعی و اجتماعی ، شكوه و عظمت یك جامعه در مقابل جوامع دیگر و ثبات سیاسی آن ، بستگی به حل مشكلات و رفع كمبود های اقتصادی آن جامعه دارد . همچنین اقتصاد از حساسیت زیادی برخوردار است ، بدین معنی كه یك تصمیم گیری بجا و به موقع در باره امور اقتصادی ، می تواند جامعه ای را به عظمت و ترقی مادی بكشاند ، و در مقابل یك تصمیم نسنجیده و حساب نشده ، موجب شكست اقتصادی یك جامعه میگردد .

اما اقتصاد چیست ؟

اقتصاد در لغت به معنای " تعادل دخل و خرج را نگاهداشتن است .

اقتصاد را علم مبارزه با فقر، علم قوانین حاكم بر ثروت و نشان دهنده شیوه های تشكیل و توزیع و مصرف آن، علم مطالعه در بهزیستی انسان و علم استفاده از منابع كمیاب نیز تعریف كرده اند (به كتاب های اقتصاد خرد آقای دكتر باقر قدیری و اقتصاد كلان و خُرد آقای دكتر محمود منتظر ظهور مراجعه شود). به نظر بعضی ها (مخصوصا كنیز و طرفداران وی) علم اقتصاد یك روش صحیح تفكر و ناظر به هدف است كه فرد را در دستیابی به هدف، راهنمایی می‌كند. در هر حال عناصر اصلی علم اقتصاد تولید، توزیع، منابع و تكنیك (روش) می‌باشد. بطور خلاصه می‌توان گفت كه علم اقتصاد  علم رفتار كالا و خدمات است. همه عناصر اصلی اقتصاد به نحوی در كالا گرد می‌آیند و فرایند شكل گیری كالا، توزیع و مصرف آن، جملگی مباحثی از علم اقتصاد را به خود اختصاص می‌دهند.

بطور خلاصه اقتصاد، ناظر به تخصیص منابع كمیاب به شیوه ای است كه سود حاصله را به حداكثر برساند.

جهت بررسی دقیق تر مشكلات اقتصادی كشور بهتر است به بررسی مشكلات در زیر شاخه های اقتصادبپردازیم . ( جهت دیدن زیر شاخه های علم اقتصاد اینجا كلیك كنید )

ضعف های عمده در بخش كشاورزی ،ناكارامدی بخش صنعت و معدن ، عدم برنامه ریزی صحیح در بخش منابع پایان پذیر و تجدید پذیر ، عدم برنامه ریزی در بخش منابع طبیعی و محیط زیست ، عدم امكانات لازم ( ویا فرسودگی ماشین آلات ) در بخش انرژی ، عدم برنامه ریزی در بخش حمل و نقل ، عدم رسیدگی به صنعت گردشگری ، عقب ماندگی بخش ورزش ، عدم سودآوری بخش آموزش و بهداشت و .... از ضعف های اقتصادی كشور است .

علاوه بر اینها نمی توان از نقش  نظام مریض بانكی ، تورم بالا ناشی از تصمیمات اشتباه اقتصادی ٬ نقش تحریم های اقتصادی ، بدهی های خارجی و... در ضعف اقتصادی كشور چشم پوشی نمود .

و یکی دیگر از بزرگترین چالش هائی که اقتصاد وصنعت کشور با آن مواجه شده جهانی شدن اقتصاد است . درسایه تحولات تکنولوژیک درزمینه ارتباطات ، اطلاعات وحمل ونقل ، امروزه بیش از هرزمان دیگر ، زمینه بسط تجارت وسازماندهی تولید درمقیاس جهانی توسط شرکت های فراملیتی فراهم آمده وسیاست دولت ها درآزادسازی تجارت بین المللی وآزادسازی جریان سرمایه درسطح جهانی ، بهره گیری ازفرصت های جدید را تسهیل کرده است ، امروزه ما شاهد نقش روزافزون شرکت های بین المللی درتولید وتجارت جهانی هستیم . این شرکت ها ازطریق ادغام ها واکتساب ها وسرمایه گذاری درپروژه های جدید ، سهم بزرگی درتوزیع و توزیع مجدد جغرافیائی فعالیت های صنعت ومعدنی دارند.

بسیار تاسف بار است كه اقتصاد كشور عزیزمان با دارا بودن سرمایه كار جوان ٬ متخصصین كارآمد در رشته اقتصاد و منابع طبیعی فراوان ( كه از همه نعمات الهی بهره ای دارد )٬ کاملا به نفت وابسته بوده و 80 درصد ارز خارجی ایران از صدور نفد تامین می شود و نفت و گاز منبع 70 درصد درآمد دولت است ( و این موضوع عمق فاجعه در اقتصاد كشور را نشان میدهد) .

در پست بعدی با ما باشید تا مروری بر مشكلات فرهنگی كشور داشته باشیم .

لطفا با توجه به مطالب یاد شده در نظرسنجی شركت نموده و منتخب خود را انتخاب فرمایید . خوشحال میشویم كه ما را از نظرات خوبتان برخوردارنمایید . 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :