تبلیغات
بهترین انتخاب - وظایف ریس جمهور

بهترین انتخاب

دوشنبه 12 اسفند 1387

وظایف ریس جمهور

نویسنده: بهنام   طبقه بندی: روش انتخاب ریس جمهور، 

وظایف ریس جمهور

یكی از مواردی كه باید بدانیم تا بتوانیم فرد شایسته ای را به عنوان كاندیدای خود در انتخابات برگزینیم ٬ وظایف ریس جمهور است . چون تا زمانی كه ما ندانیم ریس جمهور چه وظایفی دارد و حیطه اختیارات او چیست ٬ اولا انتظارات محیرالعقولی از او خواهیم داشت و ثانیا به راحتی گول تبلیغات ( گاها كاذب ) كاندیدا ها را خواهیم خورد و همه اینهاباعث یك انتخاب اشتباه و پیامد های ناشی از آن خواهد شد .

قانون اساسی جمهوری اسلامی وظایفی را برای ریس جمهور تعریف نموده كه ابتدا عا به آن می پردازیم ( برای مطالعه آن اصول از قانون اساسی كه در باره وظایف دولت و ریس جمهور می باشد اینجا كلیك كنید )

پس از بازنگرى قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران در سال 1368 ه . ش. وحذف مقام نخست‏وزیرى، رئیس جمهور داراى اختیارات اجرایى گسترده‏ترى‏گردید. به عبارت دیگر، رئیس جمهور در جایگاه بالاترین مقام اجرایى كشور ودوّمین مقام رسمى پس از رهبرى قرار گرفت. مشكلات قبلى قانونى نیز كه میان‏رئیس جمهور و نخست‏وزیر پیش مى‏آمد، از بین رفت و مسؤولیّت هیأت دولت به‏رئیس جمهور واگذار شد.

 

 وظایف و اختیارات رئیس جمهور از دید قانون اساسی

 

محتواى سوگند ریاست جمهورى كه شخص رئیس جمهور پس از انتخاب مردم‏و تنفیذ رهبر یاد مى‏كند، بیان كننده سهم حسّاس و مهمّ وى در پاسدارى از قانون‏اساسى، حفظ نظام، دین و میهن، تضمین حقوق و آزادى‏هاى مردم و حراست ازاستقلال كشور است. این تكالیف مهمّ، مستلزم اختیارات لازم است كه رئیس جمهوربدان‏ها نیازمند است. بر همین اساس، تدوین‏كنندگان، به ویژه پس از بازنگرى قانون‏اساسى در سال 1368 ه . ش. اختیاراتى گسترده به رئیس جمهور واگذار كرده‏اند كه دراینجا به مهم‏ترین آنها اشاره مى‏شود:
1. اجراى قانون اساسى و ریاست قوّه مجریه‏
قانون اساسى در این باره به صراحت بیان كرده است:
پس از مقام رهبرى، رئیس جمهور عالى‏ترین مقام رسمى‏كشور است و مسؤولیّت اجراى قانون‏اساسى و ریاست قوّه مجریه را جز در امورى كه مستقیماً به رهبرى مربوط مى‏شود، بر عهده دارد.
به دلیل همین مسؤولیّت سنگین است كه قانون اساسى در امور اجرایى‏قدرتى بسیاربه او داده و پس از مقام رهبرى او را عالى‏ترین مقام رسمى كشور معرّفى كرده است.
2. ریاست هیأت وزیران‏
این مسؤولیّت نیز بر اساس اصل 134 قانون اساسى بر عهده رئیس جمهور نهاده شده است:
ریاست هیأت وزیران با رئیس جمهور است كه بر كار وزیران‏نظارت دارد و با اتّخاذ تدابیر لازم‏به هماهنگ ساختن تصمیم‏هاى وزیران و هیأت دولت مى‏پردازد و با همكارى وزیران، برنامه وخط مشى دولت را تعیین و قوانین را اجرا مى‏كند.
بر همین اساس، رئیس جمهور پس از تنفیذ و سوگند، اعضاى‏هیأت دولت خودرا به مجلس معرّفى مى‏كند و پس از رأى اعتماد مجلس، كابینه تشكیل مى‏شود. رئیس‏جمهور در برابر مجلس، مسؤول اقدامات هیأت وزیران است و عزل وزرا نیز در اختیاراو است.
3. امضاى مصوّبات مجلس و نتیجه همه‏پرسى‏
طبق اصل 123 قانون اساسى، رئیس جمهور موظّف است مصوّبات مجلس شوراى اسلامى یا نتیجه همه‏پرسى را كه پس از طى مراحل قانونى به وى‏ابلاغ شده است، امضاكند و براى اجرا در اختیار مسؤولان و مجریان مربوط قراردهد.
4. عالى‏ترین مقام رسمى نظام در خارج از كشور و روابط بین‏الملل
امضاى تمام عهدنامه‏ها، مقاوله نامه‏ها، موافقت‏نامه‏ها و قراردادهاى دولت ایران با دیگر دولت‏ها پس از تصویب مجلس بر عهده رئیس‏جمهور یا نماینده قانونى وى نهاده شده است. همچنین، انتصاب سفیران ایران درخارج از كشور با پیشنهاد وزیر خارجه و تصویب رئیس جمهور صورت مى‏گیرد وامضاى استوارنامه سفیران ایران و پذیرش استوارنامه سفیران كشورهاى دیگر درایران نیز از وظایف و اختیارات رئیس جمهور است.
علاوه بر موارد مذكور، رئیس جمهور داراى وظایف و اختیارات دیگرى نیز هست كه‏عبارت‏اند از: مسئولیّت مستقیم سازمان مدیریّت و برنامه‏ریزى، اعطاى نشان‏هاى دولتى،عضویّت در شوراى موقّت رهبرى، ریاست شوراى عالى امنیّت ملّى، ریاست شوراى‏عالى انقلاب فرهنگى، مسئول تشكیل شوراى بازنگرى در قانون اساسى به دستور رهبرى،تعیین دو نماینده در شوراى نظارت بر صدا و سیما و....

طبق اصل 123 از قانون اساسی ٬ رییس جمهور موظف است مصوبات مجلس یا نتیجه همه‏پرسی  را پس از طی مراحل قانونی و ابلاغ به وی امضاء کند و برای اجرا در اختیار مسیولان بگذارد.

توضیح :

مصوبات مجلس شامل این موارد است :  بررسی - اصلاح و تکمیل لوایح دولت و طرحهای قانونی که نمایندگان و یا شوراهای عالی استانها بر طبق اصول ۷۴ و ۱۰۲ قانون اساسی به مجلس ارائه میكنند.

همچنین در قانون اساسی تعدادی از اصول به وظایف دولت ( به صورت كلی ) اشاره میكند . ( برای دیدن این اصول كلیك كنید )

و یك اصل مهم قانون اساسی كه دولت های قبل و حال و بعد ٬ در تحقق آن تلاش می كنند اصل 44  می باشد . ( برای دیدن این اصل اینجا كلیك كنید . )

 

نكته : از كلیت اصول مرتبط با ریس جمهور و دولت در می یابیم كه خیلی از شعارهای كاندیداها جزو وظایف كسی است كه به عنوان ریس جمهور انتخاب می شود ( و شعار دهنده با بزرگ نمایی بعضی از اصول تنها قصد بزرگ نمایی عملكرد آینده خود را دارد ) و بعضی از شعارها یا در حیطه وظایف ریس جمهور نیست ( و شعار دهنده در صورت انتخاب اجازه انجام آن را نخواهد داشت ) و یا یك كلی گویی از مجموع چند قانون است .

 

در ادامه با ما باشید كه با هم به خصوصیاتی كه یك فرد باید داشته باشد تا بتواند مسئولیت بزرگ ریاست جمهوری را بپذیرد بپردازیم .

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :