تبلیغات
بهترین انتخاب - به كدام كاندیدا رای دهیم ؟

بهترین انتخاب

جمعه 15 خرداد 1388

به كدام كاندیدا رای دهیم ؟

نویسنده: بهنام   طبقه بندی: روش انتخاب ریس جمهور، 

به كدام كاندیدا رای دهیم ؟

 

 

 

در پست های گذشته جهت یافتن راه كاری برای ملاك قرار دادن آن جهت انتخاب كاندیدای اصلح به وظائف رئیس جمهور ٬ ویژگیهای عمومی و خاص رئیس جمهور و مشكلات حاد كشور در پنج حیطه اجتماعی ٬ اقتصادی ٬ فرهنگی ٬ سیاسی و نظامی اشاره داشتیم .

حال میخواهیم  با بررسی مشخصات كاندیداهای دوره دهم ریاست جمهوری و بیان نقاط قوت و ضعف هركدام شاخص دیگری را برای انتخاب بهتر به دست دهیم .

قبل از بیان مشخصات هر كاندیدا ٬ لازم است به جند نكته اشاره نمایم كه توجه به آنها در انتخاب بهترین كاندیدا امری ضروریست :

نظر رهبریت نظام مخفی است

ایشان بارها و بارها در صحبت هایشان تاكید نموده اند كه رای ایشان مخفی است و كاندیدایی خاصی را به مردم پیشنهاد نمی كنند و در امر انتخابات حضور گسترده مردم مهمترین موضوع است . اینطور نیست كه بعض از كاندیداها مسلمان و انقلابی هستند و بعضی مرتدند . هر چهار كاندید ای محترم دهمین دوره ریاست جمهوری ٬ از فیلتر قوی شورای نگهبان گذشته اند و علاوه بر آن مورد تایید مقام معظم رهبری می باشند .

احساسی اتتخاب نكنیم

در صورتی كه در انتخاب كاندیدا  نتوانیم بر احساسات خود غلبه كنیم و شور حاكم بر انتخابات را تحت كنترل داشته باشیم و مبانی انتخاب را با عینك احساس بنگریم و رهنمودهای رهبریت را از فیلتر احساساتمان عبور دهیم همان را می بینیم  كه احساسمان میگوید و از سخنان رهبر گلچینی از سخنان در جهت تقویت انتخاب احساسیمان برداشت می كنیم . و روش احساسی نمی تواند انتخاب اصلح را به همراه داشته باشد .

محك زدن كاندیداها با ملاك های گفته شده

بیایید یك بار دیگر ملاك های انتخاب را با هم مرور كنیم :

دانش و معرفت  : شناخت لازم در زمینه های مدیریت و برنامه ریزی ٬ علوم اقتصادی  ٬ علوم سیاسی و سیاست گذاری ٬ پایبندی به قوانین و مقررات  و شناخت انسان.

توضیح اینكه :

 داشتن برنامه و كادر برنامه ریزی قوی از اهم كارهای یك رئیس جمهور موفق است چه اینكه لازمه رسیدن به اهداف بزرگ داشتن برنامه قوی و مدون است . اهمیت دادن به سازمان مدیریت و برنامه و بودجه ٬ یعنی علاقه مندی به حركت قانون مند به سوی دستیابی به اهداف كوتاه مدت و دراز مدت اقتصادی .

 آشنایی با علوم اقتصادی با توجه به اینكه بزرگترین مشكل كشور مشكل اقتصادیست ٬ مهمترین خصوصیت یك كاندیدا می باشد .

 اهمیت آشنایی با علوم سیاسی بقدری مهم است كه از شروط  ابتدایی شورای نگهبان این است كه كاندیدا می بایست از رجل سیاسی باشد . مطمئنا یك رجال سیاسی از تحمل سیاسی لازم در تعامل با احزاب و رقبا برخوردار است و با طرح به موقع مسایل و پرهیز از تنش های داخلی و مهار تنش های خارجی در آرام نمودن فضای سیاسی كشور می كوشد . همانگونه كه تحمل شیطنت و ندانم كاریهای محصلین یك كلاس درسی از وظائف معلم آن كلاس است و خنده دار خواهد بود كه یك معلم بگوید من یك سال محصلین خود را تحمل كردم (و دیگر طاقت ندارم) ٬ تحمل تفكرات سیاسی دیگران و انتقادها و فشارها ی سیاسی گروه ها و احزاب مختلف جزو وظائف كاندیدای ریاست جمهوری میباشد .

احترام به قانون اساسی و عدم عدول از مصوبات مجلس و در یك كلام قانون مداری ٬ از اوجب واجبات كاندیدای ریاست جمهوری می باشد . آیا ممكن است رئیس جمهور قانون گریز باشد و هیئت دولت و مردم قانون مدار باشند؟ 

و بدون شناخت انسان در ابعاد گوناگون چگونه می توان او را رهبری كرد ویا بین آنها هماهنگی بوجود آورد و به آنها فرمان راند ؟روانشناسی ، جامعه شناسی ، تعلیم و تربیت و شناخت فرهنگ ها از دانش های ضروری یك رئیس جمهور است كه باید با مبانی آن آشنا باشد

مهارت  : منظور از مهارت در این عرصه به معنی داشتن سوابق اجرایی و مدیریتی مثبت و قوی در سطح كلان می باشد . باید بررسی نمود آیا كاندیداهای محترم در زمان تصدی مدیریتی خود توانسته اند به قول های خود عمل نمایند و به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابند .  

اخلاق :  یك كاندیدای ریاست جمهوری علاوه بر از اخلاق عمومی (كه شامل ملكات پسندیده اخلاقی و مبرا یا كم رنگ بودن رذائل اخلاقی میباشد) می بایست اخلاق تخصصی مانند اخلاق سیاسی ٬ اخلاق اقتصادی ٬ اخلاق مدیریتی و.... را در حد بالای خود دارا باشد . برسی این موضوعات محك خوبی جهت انتخاب خواهد بود .

ویژگی های خاص : انعطاف پذیری و تعامل به همراه شناخت و بینش قوی اقتصادی و سیاسی ( و داشتن اخلاق تخصصی) از ویژگهای خاص رئیس جمهور موفق است . بررسی میزان انعطاف پذیری كاندیدا های محترم در تعامل با احزاب داخلی و بررسی اخلاق تخصصی كاندیداها یكی دیگر از راهكارهای مناسب جهت انتخاب فرد شایسته است .

 

برنامه های كاندیدا ها

یكی از موارد قابل توجه جهت انتخاب اصلح ٬ برنامه ارائه شده كاندیداها جهت اداره كشور است . باز این نكته را یادآور میشوم كه طول دوره ریاست جمهوری تنها 4 سال است و در این زمان هم٬ وظائف رئیس جمهور كاملا مشخص است . بنابر این برنامه هایی كه از طرف كاندیداهای محترم ارائه میگردد در صورتی كه در مدت 4 سال قابل اجرا نباشد ٬ خیال پردازی ای بیش نیست و از درجه اعتبار ساقط است . شایسته است كاندیداهای گرامی از ارائه برنامه های خارج از مدت 4 سال پرهیز نمایند چه اینكه در صورت موفقیتشان با ارائه آن برنامه ها در مجمع تشخیص نظام و تائید آن مجمع ٬ میتوانند با قرار دادن آن برنامه در لیست برنامه های دراز مدت ٬ نقطه قوتی را برای خود احراز نمایند.

توجه به احزاب و حامیان كاندیدا ها

همانطور كه قبلا گفته شد : در كشور های پیشرفته احزاب سیاسی دارای قدرت اقتصادی و بینش نظامی و سیاسی میباشند و هر حزب با توجه به توانایی های اقتصادی و تفكرات استراتیژی و با كمك اندیشمندان قابلی كه در اختیار دارند به حل معضلاتی از جامعه توانایند و دلیل اعتماد مردم به نماینده یك حزب به علت توانایی های آن حزب در رفع مشكلات و معضلات میباشد و شعارهای حزبی تنها یك شعار نیست بلكه نمایش توانایی های حزبی در برطرف نمودن مشكلات حال آن جامعه می باشد .

بنابر این انتخاب رئیس جمهور یعنی انتخاب كاندیدای حزبی كه آن حزب بیشترین توانایی را در رفع مشكلات جامعه داراست .

هرچند در كشور ما نحوه عمل احزاب بیشتر سیاسی است ولی توجه به توانایی های هر حزب و افراد و دانشمندانی كه در اختیار دارند و كادری را كه جهت هیئت دولت پیشنهاد میكنند بسیار حائز اهمیت است .و اگر فردی توسط چند حزب معرفی شود از حمایت های آن احزاب برخوردار خواهد بود و مطمئنا از انعطاف بیشتری در حل مشلات برخوردار خواهد بود .

توجه به اشخاص و اطرافیان كاندیداها كه بعدا می خواهند پست های كلیدی كشور را اشغال كنند بسیار حیاتی است. در صورتیكه كادر هیئت دولت در آینده بخواهد از افراد منزوی و مشكل دار فعلی ( كه به دنبال تصفیه حساب های شخصی با نظام هستند ) تشكیل گردد ٬ نه تنها مشكلی از مشكلات كشور كم نمی شود بلكه عرصه كشور به میدانی جهت انتقام های شخصی و جبران عقده های گذشته تبدیل میگردد .

 

مشخصات كاندیداهای دوره دهم ریاست جمهوری

 

 

مشخصات آقای محمود احمدی نژاد

مشخصات آقای میرحسین موسوی

مشخصات آقای مهدی كروبی

مشخصات آقای محسن رضایی

 

بررسی : مدیریت به جهت حفظ بی طرفی بررسی موارد فوق همچنین بررسی احزاب حامی كاندیدا های محترم را برعهده رای دهندگان فهیم كشورمان می گذاردو اعتقاد دارد كه اگر غبار احساس جلوی بینایی ایرانی را نگیرد ٬ او بهترین مفسر و تحلیل گر اعمال كاندیداها خواهد بود و بهترین انتخاب را خواهد داشت .

از تمامی دوستانی كه با بزرگواری و سعه صدر مقالاتم را دنبال نمودند تشكر میكنم و تقاضا دارم با راهنمایی های سازنده خود ٬ مرا در بهتر نمودن كیفیت موضوعات بعدی یاری فرمایند .

(شركت شما در ﻧﻈﺮسنجی باعث امتنان است )

 

ایرانی در انتخاب خود موفق باشی !

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :